Vilka intryck samlar man under en så pass omfattande resa som den vi gör till Argentina och Chile? Ja, ”bara” tre veckor i och för sig, men vi hann se väldigt mycket. Här är vår, högst personliga, guide till Argentina och Chile.
Vi kan börja med frågan: vilket land tyckte vi bäst om? Svaret blir Chile.
Varför? Jo: i Chile fungerade det mesta medan infrastruktur, människor, serviceindustrin och vardagsbestyr i Argentina många gånger var en ren katastrof.
Bankomaterna fungerade jättedåligt i Argentina. JÄTTEdåligt. Vi fick prova femtielva gånger innan vi fick ut pengar och det var aldrig samma typ av kort som strulade. Vi hade ett VISA och ett Mastercard (förutom kreditkort förstås) och vi var alltid tvungna att ta med båda korten när vi skulle ta ut pengar, vilket ju inte är särskilt optimalt. Ofta fungerade inget av korten, så då var det bara att leta upp en ny bank. Oerhört frustrerande och tidsödande.
I Argentina stängde köket på restaurangerna mellan kl. 14-19. Det gäller alltså att planera sina måltider, så att man inte är hungrig mellan dessa tider. Vilket vi ofta var.
Servitörerna i Buenos Aires var snorkiga på restauranger som rankas högt på Trip Advisor. Det var de inte i Chile. För övrigt så är köttet i Argentina suveränt gott, men det är minst lika gott i Chile, om inte godare.
På landsbygden kan det dock vara lite svårare att få god mat. Vi åt lunch i Rio Gallegos på en vägkrog i ett industriområde och fick en utbankad och panerad köttbit som hade kunnat misstagits för en basebollhandske. Kanske att handsken till och med hade varit godare. Tur att vi fick stekta ägg, sallad och juice till!