Vi bokar buss och båt som en paketresa i förväg med Boonsiri High Speed Ferries via 12Go Asia, en smidig portal där man kan boka både buss, båt, tåg och flyg. Bussarna verkar fullbokade långt i förväg och det verkar svårt att vara spontan, så förköp är bra. Bussen utgår från Boonsiris kontor på 62 Tanee Road inte långt från populära backpackergatan Khaosan Road.
Som de ordningsamma svenskar vi nu är befinner vi oss på plats en timme innan avgång. Det står på vouchern att man ska komma till incheckning minst 45 minuter innan. Klart vi är där i god tid. Även om det betyder att vi måste kliva upp 04.45. Vi byter in vouchern mot två plastbrickor med numret på våra sittplatser. Två stickers, båtbiljetterna tydligen, får vi också som vi sätter på tröjan.
Till bussen tar vi en svinbillig, taxi, bara 100 baht för en trevlig tur på 20 minuter genom hela staden när den vaknar till liv på morgonen. Så ett hett tips är att ta taxi i Bangkok, i alla fall som komplement till metro och tåg. Tuk tuk är en kul grej, men kostar mycket mer och det är svårt att pruta på priset.
När vi kliver ombord får vi en flaska vatten och ett snack. Jag påpekar att mitt bälte är trasigt. Kanske kan vi byta säten? Men nej, inget görs åt saken och bussen är fullbokad, inte ett säte är ledigt. Jag får vackert sitta där bakom framrutan på bussens övre plan och hoppas på att vi inte krockar eller gör en kraftig inbromsning. Blir Maddemos direkt i så fall.
Minns Koh Samet med välbehag. Havsgudinnans barm var stor och förförisk.
Ja, stor var den i alla fall! Hahahaha. Skaplig staty!